Dudak Dolgusu

Dudak dolgusu tanımayanların anlamadığı, tanıyanlar ise sende bir güzellik bir değişiklik var dediği zaman doğal kabul edilebilir.

Dudaklar; konuştuğumuz, yemek yediğimiz ve cinsellikte kullandığımız organlarımızdır. Gülüşümüzü, üzüntümüzü, sinirimizi göstermemizde yardımcıdır. Kadınlarda seksepaliteyi belirleyen, aynaya her baktığımızda gördüğümüz ve bize bakanda güzellik algısını oldukça fazlaca etkileyen bir parçamızdır. 

Dolgun ve kalın dudak genç görünürken, incelmiş, deri kısmı uzamış, kenarları buruşuk dudaklar daha yaşlı gorunur. Bu nedenle dolguya başvuru sıktır.

Dudak dolgusundan beklenti; doğal, dolgun olsun, konuşurken dudağım hareket etsin, arkadaşlarım sende bir güzellik var desin ama tam olarak ne oldugunu anlamasın, o kadar doğal olsundur. Neredeyse tüm kadınlar dolgun dudaklar isterler. 

Tabi ki dolgun dudaklardan kasıt, gereğinden fazla şiş, yapay “ördek dudak” değildir. Bu tanımlamaya, dudak anatomisini bozan, dolgun görünmesi gereken vermilion kısmı degil de üst dudak derisini şişiren, konuşurken hareketsiz ve yandan bakıldığında gereğinden fazla önde olan dudak dolgusu sonucundan bahsetmekteyiz. 

Ne yazık ki etrafta bu tip islemi yaptırmış birçok hasta görüyoruz. Tarafımıza başvuran hastalar yaptığımız yöntemi araştırıp bilerek geldiklerinden rahatlar ama hepsinin eşleri o kadar korkuyorlar ki. Çok hak veriyorum onlara, eşlerinin yapay görünen bir dudağa sahip olmasını kim ister ki? Ama işlem sonrası hepsinden aldığım geri dönüşler hep olumlu ve tekrar eşinin bilgisi dahilinde gelen hastalarımız var.

Dudak Anatomisi ve Altın Oran

Yapılan işlemi anlamak açısından anatomiyi bilmek önemlidir!

Dudağın pembe-kırmızı görünen kısmı “vermilion” dur. Göze güzel gelen ve dolgun olması istenen kısımdır. Vermiliondan burun tabanına kadar olan kısım ve çene kıvrımına kadar olan kısımlar da dudağı kapsar ama ama mukoza degil deri ile kaplıdır. Vermilion-deri geçişinde ki hafif kabarık, dudak kontürünü belirleyen kısım “while roll” dur. Belirgin olması dudağı çekici kılar. Üst dudakta burun tabanından white rolla iki kolon uzanır ve dudağın iki tepe noktasında sonlanır. Bunlar “filtral kolon” lardir. Bu kolonların arasında uzanan white roll özeldir ve adi “cupid yayı” dır. Göze güzel gelen estetik algımızı olumlu etkileyen bir dudakta bu anatomik bölgelerin birbiriyle ve tüm yüzle ilişkisi oldukça önemlidir. 

Doğada, insan vücudunun birçok parçasında karşımıza çıkan Fibonacci dizisi yani nam-i diyar altın oran yüzde de karşımıza çıkmaktadır. Bu oran 1,618 sayısına karşılık gelir. Üst dudak/alt dudak-çene ucu oranı, dudak genişliği/yüz genişliği oranı bu oranı içerir.  Üst dudak/alt dudak vermilion oranının 2/3 olması, yandan bakıldığında üst dudağın 1-2 mm daha önde görülmesi de ayrıca göze güzel gelir.

Dudak Dolgusu ile Dudak Büyütme

Dudakları büyütmede geçici ve kalıcı iki yol vardır. Geçici olan ve en yaygın kullanılan yöntem dolgu uygulamalarıdır. Kalıcı uygulama olarak, kendi dokularımız olan yağ/dermis/fasya uygulamaları ya da sentetik silikon uygulamaları yapılabilir. 

Dudağın yumuşak yapısı ve her kişide farklı şekilde olması nedeniyle en kolay ve güvenli şekilde kontrol edebildiğimiz geçici dolgu uygulamalarını tercih etmekte ve önermekteyiz. En sık kullanılan dolgu materyali “hyalüronik asit” dolgulardır. 

Hyalüronik asit, doğal olarak bağ dokuda bulunan yapısal bir şeker molekülüdür. Su moleküllerini tutarak etki gösterir. Yumuşak yapısı nedeniyle dudağı istediğimiz şekilde biçimlendirirken, nemlendirir, canlandırır ve parlatır.

Dudak Dolgusu Uygulamam – Fransız Dudağı Yöntemi

Dudak yoğun sinir ağına sahip, hassas bir organdır. Bu nedenle uyuşturulup işlem yapmak gereklidir. Kendi kişisel uygulamamı kanülle yapıyorum. Bu sebeple kommissurlerden yapılan sadece iki giriş benim için yeterlidir. 

Dudakları kremle uyuşturup, kanül kullanacağım oral kommissurlere de lokal anestezi infiltrasyonu yapmak cogu hastamda yeterli olmaktadır. İşlem sonrası uyuşukluk hızlıca geçtiğinden, normal hayata dönüşte hızlı olmaktadır. Ağrı eşiği çok düşük hastalarımızda lokal anestezi ile sinir bloğu da kullandığımız oluyor. Bu sebeple uyuşukluk işlem sonrası 1-2 saat kadar sürebilmektedir.

Dudak dolgusunu mukoza altı yani kas üstü plana uyguluyorum. Çünkü kas içi uygulama yapay ve aşırı şiş bir görüntüye neden olur. Tüm dudağa her alanda eşit değil belli anahtar noktalara dolgu enjekte ediyorum. Çünkü dudak dümdüz sucuk gibi şişirilecek bir organ değildir. 

Peki güzel dudak nasıl olmalıdır?

  • Üst dudak lateralleri alt dudağın üstüne taşmalı, alt dudak kenarları bu kabartıların içine doğru gömülmeli, dudak kalbinde küçük bir kabartı olmalıdır, ama küçük!  Dudak kalbi ile lateral çıkıntılar arasında hafif bir boşluk ve bu boşluğa denk gelen alt dudak orta kısımda iki tüberkül olmalıdır..
  • Ve dudak kapalıyken parabolik bir çizgi olmalıdır, dümdüz olmamalıdır. 

Dudak dolgusu tüm bunlar ışığında yapılırsa işte o zaman sizi tanımayan kimsenin anlamadığı, tanıyanların da sende bir değişiklik, güzellik var dediği doğal ve dolgun dudaklara sahip olursunuz. 

DİKKAT!

Dudak dolgusu küçümsenmemesi gereken bir işlemdir. Çünkü enfeksiyon, dolgu uzerinde bakteriyel biyofilm oluşumu ve bunlara bağlı doku reaksiyonları, granulomlar(topaklanma) şeklinde karşımıza çıkabilmektedir. Bu sebeple uygulamadan önce koruma amaçlı tek dok antibiyotik uyguluyorum. Steril eldiven kullanıyorum ve cerrahi alan temizliğine dikkat ediyorum.

Gebelerde ve emzirenlerde dudak dolgusu uygulanmamasına yönelik bilimsel bir çalışma bulunmuyor. Ama uygulayabilirsiniz de demiyor. O yüzden riske atmamak için tüm bu süreçleri bitirip bu islemin yapılmasında fayda var kanısındayım. 

Dudak Dolgusu Öncesi ve Sonrası

  • Dolgu invaziv bir uygulamadır.
  • Morluğu ve aşırı şişliği önlemek için öncesinde E vitamini, bitki çayları, Aspirin, omega3 ve kan sulandırıcı kullanımından kaçınmak gerekir. 
  • Dudak dolgusu uygulaması sonrasında 1-3 gün süren şişlik olabilir. Bu durum en hassas ciltlerde bile maksimum 1 haftada geçer. 
  • Etki süresi kişiye göre değişmekle birlikte 6-8 aydır.
  • Otoimmun hastalığı olanlarda erime süreci çok daha hızlıdır.
  • İşlem dudağa yapılan bir travmadır. Bu nedenle uçuğa yatkın kişilerde, uçuk çıkmasına neden olabilir. Uçuk kremleri ile tedavi edilen basit bir sorundur bu. 

ÖNEMLİ!

Unutmayın ki her dudak şekli ve yapısı birbirinden farklıdır. Dolayısıyla ortaya çıkan sonuçlarda farklı olacaktır. Fakat yine unutmayın şekil nasıl olursa olsun bir başkasından farklı ama öncekinden dolgun ve doğal dudaklarınız olacaktır.