Karın Germe – Abdominoplasti

Abdominoplasti (tummy tuck) olarak da bilinir.

Karın germe ameliyatı ya da diğer adıyla abdominoplasti, fazla yağ ile gevşek cildi çıkararak ve karın duvarındaki kasları sıkarak karnınızı düzleştirebilir. Ayrıca alt karın bölgesinde oluşan çatlakların görünümü de bir miktar bu ameliyat ile giderilebilir. Hamilelik sonrası, fazla kilo kaybı, ya da zayıf karın kasları sebebiyle karın bölgesinin görünümündeki bozulma durumlarında çok tercih edilen bir operasyondur. Çoğu hasta ameliyat sonrası kendilerine olan güven duygusunun artığını bildirmişlerdir.

Karın Germe Ameliyatını Ne Zaman Düşünmelisiniz?

• Diyet ve egzersize rağmen karın bölgesinde gitmeyen gevşek ve aşırı deri ile, oluşan çatlakların giderilmesi isteniyorsa

• Karnınızın görüntüsü hamilelik ya da aşırı kilo kaybından etkilenmişse

• Karnınızın düz değilde çıkıntılı görüntüsünden rahatsızsanız

• Özgüveniniz karnınızın görüntüsü sebebiyle azaldıysa

Karın Germe Ameliyatının Artıları

• Karın germe operasyonu ile hayal ettiğiniz düz bir karna sahip olursunuz

• Elbise ve mayo içerisinde çok daha iyi bir görünüme sahip olursunuz.

• Daha genç görünen bir karna sahip olursunuz.

Karın Germe Ameliyatının Eksileri

• Bikini bölgesinde kalan bir yara iziniz bulunur.

• Ameliyat sonrası hamilelik söz konusu olursa karın görünümünüz yeniden bozulabilir. Bu sebeple karın germe ameliyatını istediğiniz sayıda çocuk sahibi olduktan sonra düşünmelisiniz.

• Abdominoplasti sonrasında kilo artışı ameliyat sonuçlarınızı olumsuz yönde etkileyebilir.

Bu konular karın germe ameliyatını düşünürken tartışılması gereken ilk üç artı ve eksidir. Size özgü olanlara odaklanmak istiyorsanız, lütfen estetik plastik cerrahınıza danışın.

Karın Germe Ameliyatı İçin Uygun Aday Mısınız?

Yaptığınız diyet ve egzersize rağmen karnınızdaki sarkıklık ve çıkıntının gitmediğini fark ettiğiniz andan sonra ameliyat olmaya karar verdiğinizde aşağıdaki durumlar sizin için bilmeniz gerekenlerdir:

• Yaşlanma, kalıtım, gebelik, önceki ameliyat veya kilo dalgalanmaları karnınızda ekstra cilt, yağ dokusu bırakabilir.

• Ameliyat öncesinde ve iyileşme süresince sigara içilmemelidir. Çünkü sigara ameliyat sonrası yara iyileşmesini etkileyeceği gibi ameliyat süresince de ciddi komplikasyonlara sebep olabilir. Eğer sigara kullanıyorsanız ameliyattan 6 hafta önce bırakmalısınız.

• Kilonuz stabil olmalıdır. Genel görünümünüz obez ise bu prosedür sizin için uygun değildir. En iyi adaylar ince vücut görünümünde olup karın bölgesinde fazla yağ ve deri olan adaylardır.

• İç organlarınızı çevreleyen karın için yağ miktarınız fazla ise öncelikle bu yağlardan kurtulmak için kilo vermeniz gerekmektedir. İdeal kilonuza ulaştıktan sonra halen karın bölgesindeki görünümden rahatsızsanız o zaman bu ameliyatı düşünebilirsiniz.

• Basit bir operasyon değildir. Bu sebeple hem psikolojik hem de fiziksel olarak sağlıklı olmanız gereklidir.

• İstediğiniz çocuk sayısına ulaşmış olmalısınız. Çünkü karın germe ameliyatı sonrası bir gebelikte karın kasları tekrar deforme olabilir ve yeniden sarkıklık meydana gelebilir.

• Daha önce geçirilmiş bir abdominoplasti sebebiyle oluşan iç ya da dış yara izleri ameliyat adayı olmanıza engel olabilir.

Genel sağlığınız iyi, olumlu bir tutum ve gerçekçi beklentiler varsa, büyük olasılıkla karın germe ameliyatı için iyi bir adaysınız.

Karın Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Abdominoplasti ameliyatında, gevşek karın deriniz ve fazla yağlarınız çıkarılacak, karın kaslarınız dikişlerle sıkılaştırılacaktır.

• Ameliyat öncesinde karnınızda, yapılacak kesi yerlerini, gövdenin merkezini ve yeniden konumlandırılacak olan göbek deliğinizin yerini işaretleyeceğim.

• Öncelikle ameliyat sonrası süreçte daha az ağrı olması için Lidokain (lokal anestezi) ve kan damarlarını küçü̈lterek kanamayı azaltan Adrenalin (epinefrin) ameliyat bölgesine enjekte edilir.

• Kesi öncelikle kalça kemiğinden başlayarak kasık kemiği üzerinden diğer kalça kemiğine doğru olacak şekilde yapılır. Tam abdominoplasti yapılacaksa göbek deliği için ayrıca bir kesi daha yapılır. Eğer mini abdominoplasti yapılacaksa kesi daha küçük olacaktır.

• Cilt karın duvarından kaburgaya kadar gevşetilir. Karın kasları da gerginleştirilerek daha sıkı bir şekle sokulur. Kas tamiri bu aşamada yapılır.

• Karın kasları tamir edildikten sonra liposuction ya da başka bir teknik ile fazla yağ çıkarılır. Daha sonra fazla deri alınarak kesi yapılan alana doğru gerilir.

• Ameliyat öncesi planlanan yerde yeni göbek deliği oluşturulur. Her ne kadar altında ve üstündeki fazla deri alınmış olsa da göbek deliğiniz aynı yerde yeniden oluşturulacaktır.

• Yapılan kesilerin kapatılması için doku yapıştırıcı, dikiş, zımba ya da steril şeritler kullanılır.

• Tam karın germe ameliyatı yapıldıysa birden fazla diren kesilere baskı yapmaması ve içerde oluşabilecek sıvı ve kanamayı atabilmesi için yerleştirilir. Küçük bir kesiden yerleştirilen ince bir boru ve ucunda bulunan plastik tüp olan dren, içindeki sıvı miktarı artığında boşaltılması gerekir.

Karın Germe Ameliyatında Neler Yapıyorum?

Ameliyat öncesi görüşmelerde sizin için en uygun olabilecek prosedürü size anlatıyorum. İşte bu prosedürlerden bazıları:

Tam Abdominoplasti

Karnın altındaki kesiye ek olarak göbek deliği oluşturmak için göbek bölgesinde de bir kesiye ihtiyaç duyulur. Kaslar sıkılır, aşırı cilt çıkarılır. Karnın daha iyi görünmesi için liposuction ek bir prosedür olarak uygulanabilir. Bu ameliyat genetik gevşeklik, şişmanlık sebebiyle ya da gebelik durumlarında oluşan fazla karın cildini kasık bölgesine kadar sıkılaştırır.

Mini Abdominoplasti

Tüm karın bölgesinde birkaç santimetre boyutunda olabildiğince aşağıda konumlandırılacak bir kesi yapılır. Bu kesiden karın kasları sıkılaştırılacak, fazla deri çıkarılacak ve daha iyi bir görünüme kavuşturmak için ihtiyaç halinde liposuction uygulanacaktır. Göbek altında minimal sarkıklık ve gevşekliği olan hastalar uygun adaylardır. Mini abdominoplasti, genel görüntüsü iyi olan ancak diyet ve egzersize rağmen gitmeyen minimal gevşek karın derisine sahip hastalar için tavsiye edilmektedir.

Genişletilmiş veya Yüksek Lateral Abdominoplasti

Simit bölgesi ya da kalçalarında cilt fazlalığı olan hastalar için bu şekilde abdominoplasti yapmak uygundur. Yüksek lateral abdominoplasti aşırı kilo kaybı ve gebelik sonrası deri fazlalığını almak için geliştirilen ilk tekniklerden birisidir. Teknik, onarımı ve korumayı sağlamak için derin dokudaki katmanları kullanır. Kalça ve bel bölgesinin konturunu düzeltmek için karın germe operasyonu ile beraber yapıldığında kalça ve bel bölgesinde de gerilme sağlanır. Simit bölgesindeki deriyi tutarak pantolon giyer gibi deriyi yukarı kaldırıp deri fazlalığınız olup olmadığını ve bu prosedür için uygun olup olmadığınızı anlayabilirsiniz.