Lipoliz

Lipoliz etkili bir lokal zayıflama, bölgesel yağ eritme yöntemidir. Uygulamada soyadan elde edilen fosfatidil kolin kullanılır. Önceleri değişik bileşikler şeklinde (lineloik ve oleik asitle hazırlanmış bileşikler) mezoterapi kokteyllerinde çok az miktarlarda kullanmakta iken lipoterapi de saf ve çok miktarda uygulanmaktadır.

Yanında bazı doku canlandırıcı ve kan akışını artırıcı ajanların yanı sıra dokunun sert veya yumuşak, sarkık veya fit olmasına göre de eklenen yardımcı ajanlar değişmektedir. Uygun hasta seçildiğinde liposuctiona yakın sonuçlar aldığından oldukça etkili bir tedavi yöntemidir.

Fosfatidil kolin, yaklaşık 10 yıldır kolesterol düşürücü, tansiyonu kontrol etmeye yardımcı olarak ve felçli hastalarda yine benzer amaçlarla damardan uygulamalarla oldukça yüksek dozlarda kullanılmaktadır. Bu nedenle etkinliği ve güvenilirliği kanıtlanmış ve FDA tarafından onaylanmış bir etken maddedir. Gelişmiş organizmaların hücre zarlarının çoğunda bulunan bir fosfogliseriddir.

Etkisini yağ hücresinin zarının akışkanlığını ve geçirgenliğini artırarak gösterdiğinden ipidik bileşimin hücre dışına çıkışını kolaylaştırır. Sonuçta yağ hücresini normal boyutlara getirerek hatta yağ hücresini yok ederek etkisini gösterir.

Lipoterapi yağlanmaya bağlı şekil bozuklukları, selülit tedavisi, jinekomasti, lipom ve göz etrafındaki yağların giderilmesinde, gözaltı torbalanmalarında kullanılmaktadır. Yaklaşık beş yıldır kolesterol birikintisi olarak adlandırılan gözaltındaki yağların yok edilmesinde etkili olmuştur. Ayrıca cerrahi yolla yağların çekilmesinden sonra ortaya çıkabilen şekil bozukluklarının tedavisinde de uygulanabilir. Özellikle sellülitin meydana getirdiği portakal kabuğu görünümünün yok edilmesinde çok etkilidir. Erkeklerin sırt yağ birikintilerinin tedavisinde de kullanılır.

Lipoliz vücuttaki yağlar dışında gıdıyı, çene altındaki yağları ya da gözaltındaki torbaları da azaltabilir. Liposuction yapılması zor olan koltuk altı bölgesinde de oldukça etkilidir. Ayrıca kollar, karın, bel, kalça, basen ve bacak bölgesinde uygulanabilmektedir. Dengeli beslenme uygulandığı ve egzersizle desteklendiği sürece sonuçlar uzun sürelidir.

Lipolizin kaç seansta başarılı olacağı kişinin kilosuna, yaşına ve vücudundaki yağ miktarına göre değişir. Genellikle sorunlu bölgelere minimum iki ile dört seans uygulanması gerekmektedir. Hastaların yüzde 80'i ikinci seanstan sonra vücutlarındaki değişikliği fark ederler. Her seanstan sonra, vücut doğal yollarla çözülen yağ atıklarını kendi kendine sıfırlar. Çok sık uygulamalarda sonuçta total yağ kaybı ortaya çıkabilir. Yüksek doz uygulamalarda da elde etmek istediğiniz etkiyi aşabilmek mümkündür. Etkiyi gözlemleyerek 4–6 hafta aralıklarla uygulama yapılmaktadır.

Etkinin üçüncü haftadan sonra görülmeye başlandığını, giderek pik yapıp 6 haftadan sonrada devam ettiği gözlemlenmiştir. Asıl etkiyi ikinci seanstan sonra görmek mümkündür. Bu süreden sonra hastalar, incelmenin çevreden de fark edildiğini gözlemleyebilmektedirler. Seans sayısı 4–8 olarak planlanmakla birlikte bunu belirleyen, kullanılan ilaç miktarı ve hedef yağ kitlesinin büyüklüğüdür. Bir seansta da uygulanacak doz miktarı bellidir.

Kimlere Uygun Değildir?

18 yaşından küçük hastalara,

Gebe veya emziren kadınlara,

Şeker hastalarına,

Kanser hastalarına,

Karaciğer veya böbrek bozukluğu olan hastalara, mevcut bir infeksiyon geçiren hastalara,

İlaç alerjisi olanlara.

Bu tedavi yöntemi vücuttaki bölgesel yağ birikimlerini deride gevşemeye yol açmadan yok edebilmektedir. Çünkü doğal yollardan yağ yakılımını artırmaktadır. Beklenilen kozmetik sonuçlar 4–8 seans arasında gerçekleşmektedir.

Liposuction Cerrahi

Liposuction, vücudun diyet-egzersize dirençli bölgelerindeki yağ birikimini parçalayıp vücuttan uzaklaştıran cerrahi bir işlemdir. Başka deyişle, vücudun belirli bölgelerinden vakum tekniğiyle yağ çıkarma ameliyatıdır. Genellikle karın, kalça, uyluk, kol, erkek memesi ve boyun bölgelerine uygulanır. Liposuction, aşırı yağ birikintilerini kaldırarak ve hatlara şekil vererek vücudun belirli bölgelerini inceltip yeniden biçimlendirir. Genel veya lokal anesteziyle yapılır. Kişi bu cerrahi işleme uygunsa ve öncesinde-sonrasında doktorun talimatlarına uyarsa sorunsuz bir ameliyattır. Yine de liposuction konusunda acele edilmemeli, iyice araştırıldıktan sonra ameliyat karar verilmelidir. Çünkü liposuction bir zayıflama yöntemi değildir, vücut şekillendirme tekniğidir. Kilo vermenize rağmen incelmeyen , yapısal yağ birikimleriniz varsa liposuction çok doğru bir tekniktir. Vücut kitle indeksi(kilo/boy²) normalin üzerinde olanların önce kilo verip normal sınırlara gelmesi sonra bu ameliyatı düşünmesi daha sağlıklı olacaktır.

Mezoterapi ile Bölgesel İncelme

Günümüzde cihazlı yada cihazsız uygulanan bölgesel incelme yöntemlerinin tamamı vücut şekillendirme amaçlıdır ve kilo kaybı hedeflenerek yapılmaz. Bu yöntemler için ideal aday, uygun boy kilo oranına sahip ancak buna rağmen bölgesel yağ birikimi olan kişilerdir. Örneğin ne kadar kilo verilirse verilsin basen bölgesinde orantılı bir incelme gözlenmeyen bayan sayısı oldukça fazladır. Bu tarz şikayetlerde bölgesel incelme metodları yüz güldürücü sonuç verir.

Bölgesel incelme amaçlı sık uygulanan yöntemlerden birisi de mezoterapi yada diğer ismi ile enjeksiyon lipoliz yöntemidir. Bu yöntemde yağ yakım özelliği bulunan soya lesitini, safra asiti, karnitin, kafein gibi maddeler özel oranlarda karıştırılarak yağ doku içine zerk edilir. Birkaç santimetre aralıklar ile küçük enjeksiyonlar halinde yapılır. Kullanılan iğneler oldukça incedir ve uygulama konforludur.

Kişinin problemine göre uygulama hafta 2 kez ile 2 haftada 1 kez olacak şekilde uygulanabilir. Bu şekilde 4-10 seans uygulama yapmak gerekebilir.

Mezoterapi ile zayıflama tedavisinde kullanılan iğneler uygulandığı bölgede anlamlı bir acıya yol açmaz. Mezoterapide kullanılan iğneler ciltte sadece küçük sinek ısırıkları şeklinde hissedilir. Kişi mezoterapi uygulaması sürecinde kilo verme eğiliminde olursa işlem yapılan bölgede çok hızlı incelme elde edilebilir. Tam tersi işlem sürecinde kilo alınırsa sonuçlar umulanın altında kalabilir.Yani hastanın bu süreçte kilo almaması çok önemlidir.

Mezoterapi tedavisi zayıflama amacının dışında; antiaging, kırışıklık giderme, cilt kusurlarını giderme, cilt sıkılaşması, selülitlerin giderilmesi, saç dökülmesinin engellenmesi, eklem rahatsızlıklarını giderme alanlarında da çok uygulanmaktadır. Mezoterapi tedavisi zayıflama alanında birçok bölgeye uygulanabilmektedir. Karın, kol, yan simitler, bacak, diz içleri, sırt ve basen gibi yağlanmaya daha meyilli bölgelere mezoterapi rahatlıkla uygulanabilmektedir. Mezoterapi tedavisi kalp hastalarında, gebelerde, şeker ve böbrek hastalarında yapılması tavsiye edilmez.

Mezoterapi ile zayıflama etkisinin arttırılması istenen durumlarda kişiye uygun diyet yazılmalı ve diyet eşliğinde her gün düzenli spor yaptırılmalıdır. Bu şartlarda mezoterapinin kişide yarattığı zayıflatıcı etki artacaktır. Bunun yanında mezoterapi uygulamasının ardından ilk 8 saat kişi dikey pozisyonda ve mümkünse hareket halinde olursa mezoterapide uygulanan ilaç karışımı hedeflenen bölgede daha hızlı yağ yakımına neden olur.

Mezoterapi bölgesel incelme amaçlı kullanılan cihazlar ile kombine edilebilir. Bu durumda elde edilen sonuç daha iyi olacaktır.