Liposuction

Liposuction; Lipoplasti ve vücut şekillendirme cerrahisi olarak da bilinir.

Liposuction cerrahisi, egzersiz ve diyete rağmen gitmeyen yerleşmiş yağların kalça, uyluklar, karın, meme (erkekler dahil), vücudun yan tarafları, bacaklar, ayak bilekleri, kollar, boyun ve yüz bölgelerinden ince kanüller yardımıyla çıkarılması işlemidir. Genellikle arzulanan vücuda sahip olmanız için yapılan popüler ve çok güvenilir estetik cerrahi işlemlerinden birisidir.

Diğer vücut şekillendirme ameliyatları ile kombine olarak uygulanabilir. Ancak unutulmamalıdır ki bu bir zayıflama cerrahisi değildir.

Liposuction Cerrahisini Ne Zaman Düşünmelisiniz?

• Vücudunuzun geri kalan kısımları ile orantısız bölgesel olarak yerleşmiş yağlı bölgeleriniz varsa

• Vücudunuzun belirli bölgelerinde daha keskin bir kontür istiyorsanız

• Cildinizin esnekliği iyiyse (Liposuction sadece yağları temizler, ancak deride sıkılaşma yapmaz.)

Liposuction Cerrahisinin Artıları

• Vücudunuz daha ince görünecektir ve bu sayede elbiseleriniz üzerinizde daha iyi duracaktır.

• Diğer vücut şekillendirme ameliyatlarına göre çok daha küçük kesiler yapılacaktır ve izler daha küçük olacaktır.

• Diğer vücut şekillendirme ameliyatlarına göre daha az risk ve operasyon süresine sahip olup bölgesel yerlere sedasyon ile de yapılabilir.

Liposuction Cerrahisinin Eksileri

• Sonuçları kilo alımı, yaşlanma ve gebelikten etkilenebilir.

• Selülit ve gevşek cilt görünümünü iyileştirmek için yapılamaz.

• Liposuction için daha uygun bir aday olmak için, bir miktar daha kilo vermeniz gerekebilir.

Bu konular liposuction cerrahisi düşünürken tartışılması gereken ilk üç artı ve eksidir. Size özgü olanlara odaklanmak istiyorsanız, lütfen estetik plastik cerrahınıza danışın.

Liposuction İçin Uygun Aday Mısınız?

Bazı kişiler için diyet ve spora rağmen yerleşmiş inatçı bölgesel yağlardan kurtulmak neredeyse imkansızdır. Liposuction cerrahisi düşünüyorsanız:

• Cilt elastikiyetiniz iyi ve fazla deriniz yoksa (Yaşlanma ile birlikte cilt elastikiyeti azalır. Cilt elastikiyetinin az olması liposuction cerrahisinin sonuçlarını olumsuz etkileyecektir. Cildiniz elastikiyetini koruyorsa yaş bu operasyonu olmanıza tek başına engel teşkil eden bir durum olmayacaktır.)

• Karın, kollar, uyluklar, kalça, bacaklar, ayak bilekleri ve/veya boyun bölgenizde kalıtsallığın bir sonucu olarak ortaya çıkan, egzersize ve diyete rağmen kurtulamadığınız bölgesel yağ fazlalığınız varsa

•9 kilodan fazla kiloya sahip değilseniz (aşırı kilonuz yoksa)

• Çok miktarda kilo almayı (örneğin gebelik) ya da vermeyi planlamıyorsanız

Genel sağlığınız iyi, olumlu bir tutum ve gerçekçi beklentileriniz varsa, büyük olasılıkla bu prosedür için iyi bir adaysınız.

Unutulmamlıdır ki liposuction cerrahisi selülit tedavisi için ve cildi germek için yapılmaz. Bu gibi bir problemden olmayı planlıyorsanız alternatif tedavi yöntemleri önerebiliriz.

Liposuction Cerrahisi Nasıl Yapılır?

Liposuction, küçük, ince ve künt uçlu kanüller ile yağların alınacağı bölgelerde yapılan küçük kesiler içerisinden girilerek yapılır. Öncelikle bir sıvı bu deliklerden verilerek yağ hücrelerinin kırılması kolaylaştırılır. Serbest kalan yağ hücreleri ve sıvı yine aynı kanüller ile emilerek çıkarılır. Vücut şekillendirme cerrahisini kolaylaştıran bazı teknikler vardır:

• Tumescent liposuction, yağ alımına başlamadan önce kan damarlarının küçülmesine veya daralmasına neden olan lidokain ve başka diğer lokal anestezik ilaçların olduğu sıvıların verildiği liposuctionı tanımlar. Bu sıvı ameliyat esnasında uygulanarak ilgili bölgede lokal anestezi etkisiyle kanamayı azaltır ve operasyon sonrasında kanama ve ağrıyı azaltır.

• Emme yardımlı liposuction (SAL), liposuction’ın en geleneksel şekli olup, vakumla yağı dışarı çıkarır.

• Güç yardımlı liposuction (PAL), geleneksel SAL yöntemine ilave olarak yağ çıkarmasını hızlandıran kanüller ile yapılan bir yöntemdir.

• Ultrason yardımlı liposuction (UAL), yağın gevşemesine ve erimesine yardımcı olan özel bir cihaz aracılığıyla enerjiyi iletir ve daha büyük bir yağ hacminin çıkarılmasını sağlar. Bu, daha büyük alanlar, yoğun yağ ve erkek hastalar için en uygun yöntemdir.

• VASER, UAL’ın bir varyasyonu olup, enerjiyi eşit şekilde dağıtan, yağın parçalanmasını ve alınmasını kolaylaştıran ultrasonik bir kanüldür.

• Lazer yardımlı liposuction (LAL), Smartlipo ve Slimlipo gibi nispeten yeni bir teknolojidir. Lazer liposuction yine ultrason liposuction gibi yağın parçalanmasını ve alınmasını kolaylaştıran bir yöntem olup daha az travmatiktir.

Liposuction Cerrahisinde Neler Yapıyorum?

Vücut şekillendirme cerrahisinde yukarıda da belirttiğim gibi birçok farklı teknik söz konusudur.

Geleneksel liposuction yöntemi dışında yeni teknolojileri de kullanmaktayım.

Vaser-Ultrasonik Liposuction

LipoSelection olarak da adlandırılan Vaser liposuction, geleneksel methoda alternatif teknolojidir. Vaser ultrasonik liposuction, belirli bir vücut bölümünün görünümünü iyileştirmek için yağ dokusunun alınmasını kolaylaştıran bir cihazdır.

Sound Surgical Technologies, LLC, 2002 yılında vaser ultrasonik liposuction’ı tanıttı. Bu FDA onaylı teknoloji yağları hafifçe gevşetmek için ses dalgalarını kullanır, vücutta liposuction ve pürüzsüz kontürlemenin yolunu açar.

Vaser liposuction yapılmadan önce, tumescent sıvı veya anestezi ile karıştırılmış salin solüsyonu, yağ dokusunun alınacağı vücut bölgesine enjekte edilir. Yağ dokusunu bir kanül yardımıyla manuel olarak kırmak yerine, ultrasonik yüksek frekanslı titreşimi kullanır.

Estetik cerrah, yağ hücrelerini kırmak için yağ dokusuna yerleştirilen Vaser ultrason problarını kullanır. Titreşim, yağ hücrelerini yavaşça ayırır ve gevşetir. Emülsifikasyon (eritme) işlemi tamamlandıktan sonra, sıvıyı ve yağ hücrelerini çıkarmak için küçük bir kanül kullanılır. Lokal anestezinin bir kısmı dokuda kalır ve prosedür sonrası ağrıyı azaltmaya yardımcı olur.

Bu işlem, daha geleneksel liposuction tekniklerinden daha az travmatik sayılır ve sonuç olarak estetik cerrahınıza büyük bir kontrol sağlar. Hedeflediğiniz pürüzsüz konturlu görünümü elde edersiniz. Ayrıca vaser liposuction, yalnızca yağları gevşetmek için çalışır ve diğer dokuları korumak için özel olarak tasarlanmıştır. Salin solüsyonu kullanıldığı için, genellikle daha az kanama ve morarma oluşur.

Vaser liposuction diğer geleneksel liposuction yöntemlerinin kullanılabildiği tüm alanlarda güvenle kullanılabilir. Hastane ortamında genel anestezi altında yapılması uygundur.

Lazer Liposuction, Lazer Lipoliz veya Liposculpture

Lazer liposuction, tumescent ve geleneksel liposuction’da kullanılan manuel yöntemin alternatifi olarak geliştirildi. Aynı zamanda, estetik cerrahların daha geleneksel yöntemlerle erişilmesi güç olan belirli vücut parçalarını hedeflemelerine olanak sağladı. 

Lazer Liposuction, geleneksel yöntemden biraz farklıdır. Bazı lazer liposuction tekniklerinde emme kullanılırken diğerlerinde gerçek emme kullanılmaz. Cildin altındaki yağ birikimlerini gidermek için sadece kanülü kullanmak yerine lazer barındıran kanül hedef bölgenin yağını eritmek için kullanılır. Yağ, lazer liposuction kullanılarak sıvılaştırıldıktan sonra, minik kesikler kullanarak vücuttan boşaltılır veya hafifçe emilir. İşlem, kullanılan daha küçük kanül ve daha küçük insizyon boyutlarından dolayı diğer liposuction tekniklerine kıyasla daha az travmatiktir. Bu aynı zamanda daha az yara izi anlamına gelir. Lazer liposuction prosedüründe kullanılan ısı nedeniyle, dokular kasılarak cildin sıkılıp pürüzsüz hale gelmesine neden olur.

Bu teknolojide hedef direkt olarak yağ hücreleridir. Bu yüzden diğer dokular ve kas korunarak daha güvenli bir uygulama gerçekleştirilebilir. Bu sebeple işlem sonrası morarma ve ağrı geleneksel yöntemlere göre daha az olur. Yine iyileşme süreci daha hızlı olacaktır. Daha az travmatik olması sebebiyle yüz bölgesinde daha çok tercih edilen bir yöntemdir. Diğer liposuction yöntemlerine göre cildi bir miktar sıkılaştırabildiğinden yüzde kullanılması en uygun yöntemdir