Meme Büyütme

Meme büyütme ameliyatı, silikon jel implantlar, salin implantlar veya bazı durumlarda yağ transferini kullanarak memenin boyutunu arttırır. En popüler ve sıklıkla uygulanan estetik cerrahi ameliyatlarından biri olan meme büyütme, boylarını eşitlemek, meme hacmini artırmak ya da her iki memenin hacmini dengelemek isteyen kadınları tatmin etmek için uzun ve başarılı bir geçmişe sahiptir.

Meme Büyütme Ameliyatını Ne Zaman Düşünmelisiniz?

• Orantılı ve daha çekici bir şekil istiyorsanız

• Kıyafetlerinizin üstünüzde daha iyi durmasını istiyorsanız

• Gebelik, kilo kaybı ya da yaşlanma memelerinizin boyutunu etkilemişse

• Meme boyutlarınız birbirinden farklıysa, asimetri mevcutsa

Meme Büyütme Ameliyatının Artıları

• Meme büyütme, ideal bir meme şekli ve hacmi için uzun süreli etkiye sahip bir estetik operasyondur.

• Elbise ve mayo içerisinde çok daha iyi bir görünüme sahip olursunuz.

• Daha genç görünürsünüz.

Meme Büyütme Ameliyatının Eksileri

• Meme implantları uzun dönem izlenmesi gerekir.

• İmplantların uzun vadede değiştirilmesi gerekebilir.

• Tüm cerrahi operasyonların ortak riskleri söz konusudur.

Bu konular meme büyütme estetiği düşünürken tartışılması gereken ilk üç artı ve eksidir. Size özgü olanlara odaklanmak istiyorsanız, lütfen estetik plastik cerrahınıza danışın.

Meme Büyütme Estetiği İçin Uygun Aday Mısınız?

Aşağıdaki maddeler, meme büyütme işlemini düşünmek için bazı ortak nedenlerdendir.

• Memelerinizin boyutunun bedeniniz için çok küçük olduğunu düşünüyorsanız

• Mayo ya da göğüs dekolteli bir kıyafet içinde kendinizi daha iyi hissetmek istiyorsanız

• Ergenlikten itibaren küçük memelere sahipseniz

• Çocuk sahibi olduktan sonra memelerinizin hacminde azalma olduysa ya da sarktıysa

• Dramatik kilo kaybı sebebiyle memelerinizin hacmi azaldıysa

• Memelerinizin boyutlarından birisi diğerinden küçükse

• Ameliyat olmaya engel bir hastalığınız yoksa

• Beklentileriniz gerçekçi ise meme büyütme estetiği için uygun aday olabilirsiniz.

Meme Büyütme Estetiği Nasıl Yapılır?

İmplant kullanılarak yapılan meme büyütme estetiğinde, ameliyat öncesi görüşmelerde yapacağımız planlamaya göre kesi yapılır. Meme dokusunun miktarına bağlı olarak kas altı veya kas üstü planda oluşturulan cebe implant yerleştirilir.

Meme büyütme estetiğinde, otolog yağ transferi ile alternatif olarak meme hacmini artırmak mümkündür. Yağ transferi için vücudunuzun diğer bölgelerinden liposuction ile alınan ve işlenen yağ kullanılır. Bu yöntemle meme büyütme estetiği kısa bir süredir uygulandığı için şu anda herkes için uygun olup olmadığı tartışılmaktadır. Bu sebeple ameliyat öncesi yapacağımız görüşmelerde uygun bir aday olup olmadığınız değerlendirilmelidir.

Meme İmplantları Nereye Yerleştirilmelidir?

Meme implantlarının nereye yerleştirileceği birçok faktöre göre belirlenmektedir. Meme implantları kasın altına veya üstüne yerleştirilebilir. Anatomik yapınıza göre ilk muayene sonrası nereye yerleştirileceğine karar verilmektedir:

• Meme dokusu ve göğüs duvarı arasında kalan pektoral kasın altına

• Meme dokusunun altına yani pektoral kasın üzerine yerleştirilebilir.

Meme Büyütme Estetiğinde Neler Yapıyorum?

Meme büyütme estetiğinde aşağıda yazacağım prosedürler dışında başka bir prosedür henüz hiç kullanılmamıştır. Tıbbi geçmişinize, vücut şeklinize ve estetik beklentilerinize bağlı olarak aşağıdaki seçenekler kullanılabilir.

Salin dolgulu meme implantları steril tuzlu su ile doldurulur. Önceden belirlenmiş bir boyutta doldurulmuş olan implantlar, operasyon sırasında size uygun şekilde bir miktar daha doldurularak büyütülebilir. Ya da boş olarak bulunan implant operasyon sırasında salin ile doldurulabilir.

Yapılı Salin dolgulu meme implantları steril tuzlu su ile doldurulur, ancak içinde yumuşak, esnek bir silikon jel ile dolu gibi davranan bir yapı içerir. Bu yapı, şekillerini geleneksel tuzlu implantlara göre daha iyi tutmalarını sağlar. 2014 yılında FDA ve Kanada Sağlık Örgütü tarafından onaylanan bu implantlar 2015’ten beri kullanıma sunulmuştur.

Silikon jel dolgulu meme implantları yumuşak, elastik jel ile doludur ve çeşitli şekillerde mevcuttur.

Tüm silikon jel meme implantları önceden doldurulmuştur ve implant yerleşimi için daha uzun bir kesi gerektirebilir.

Yapışkan jel silikon dolgulu meme implantları, “yapışkan ayı” veya “şekli sabit” implantlar olarak da bilinirler. Çapraz bağlanmış silikon moleküllerinden oluşur. Geleneksel silikon jel implantlardan biraz daha kalın ve sıkı yapışkan bir jel ile doldurulurlar. Bu, şekillerini daha iyi tutmalarını sağlar.

2012’de Amerika Birleşik Devletleri’nde FDA tarafından onaylanmış olan bu implantlar, 1992’den beri dünyanın birçok yerinde kullanılmaktadır.

Otolog yağ transferi, bel bölgesi, bacaklar ve kalçalar gibi bol yağ hücrelerinin bulunduğu bölgelerden liposuction ile alınır. Bir hazırlık ve arıtma sürecinden sonra yağ hücreleri memeye enjekte edilir. Bu, meme implantı ile meme büyütmeye göre daha az yaygın bir yöntemdir. Halen güvenlik, uzun süreli etkisi için klinik çalışmalar ve araştırmalar sürdürülmektedir.

Eğer emzirme, yaşlanma ya da kilo vermeye bağlı olarak memelerinizde sarkma söz konusu ise meme dikleştirme işlemi yapılırken meme implantı kullanılabilir. Bu durumlar yine ameliyat öncesi yapacağımız görüşmelerde planlanmaktadır.

Meme büyütme esnasında kullanılacak yöntem belirlenirken sağlık durumunuz, anatomik yapınız ve tercihlerinizin yanı sıra aşağıdaki durumlar da göz önünde bulundurulmalıdır.

• Size uygun olan cerrahi türü

• Size uygun meme boyutu

• Beklentilerinizi en iyi şekilde karşılayacak olan implant ve kesi

Sizin için önerilen meme implantı boyutunu ve türünü etkileyen faktörler:

• Tıbbi geçmişiniz

• Meme büyütme beklentileriniz

• Vücut yapınız

• Mevcut meme dokunuz

• Boyut ve kesi ile ilgili tercihleriniz

Meme Büyütme Estetiğinde Kesi Nereden Yapılır?

Meme büyütme estetiğinde implantlar yerleştirilirken aşağıdaki 4 kesiden birisi size uygulanacaktır.

Göğüs altı: Meme altında, kırışıklığın hemen üstünde

Transaksiller: Koltuk altına yakın, kolun meme bölgesiyle buluştuğu yer

Periareolar: Areolanın alt kenarının etrafında (meme çevresindeki koyu alan)

Transumbilikal: Göbekte

Meme Büyütme Güvenli Midir?

Meme implantları uzun ömürlü tasarlanmış implantlar olmasına rağmen gerekli durumlarda değiştirilebileceği unutulmamalıdır. Meme implantı ile büyütme yapılmış olan hastaların periyodik olarak muayenesi bir plastik cerrah tarafından mutlaka yapılmalıdır.

Silikon jel dolgulu meme implantları yıllarca titizlikle yapılan çalışmalar ve ayrıntılı araştırmalardan sonra eldeki veriler neticesinde FDA tarafından meme büyütme operasyonlarında kullanılmak üzere onaylanmıştır. Slikon jel dolgulu meme implantlarının üreme problemleri, bağ dokusu hastalıkları ya da meme kanseri yaptığına dair herhangi bir veri bulunamamıştır. FDA meme implantlarını geliştirmek ve pazarlamak için yalnızca 3 firmaya onay vermiş olup güvenlik ve etki süresi hakkında yapılan çalışmalarla veri toplamaya devam etmektedir.