Meme Dikleştirme

Meme dikleştirme ameliyatı bir diğer adıyla mastopeksi ile; sarkmış ve/veya orantısız memeler, meme hacmi, meme uçları ve areolalar (meme ucu çevresindeki koyu renkli alan) azaltılır, genç bir görünüm kazandırılarak meme dikleştirme gerçekleştirilir. Meme hacminin çok ya da az olması durumlarında meme dikleştirme ameliyatının yanında meme küçültme ya da meme büyütme operasyonu da önerilmektedir. Her yıl binlerce kadın başarılı ve yüz güldüren sonuçlara sahip meme dikleştirme operasyonu geçirmektedirler.

Meme dikleştirme estetiği, meme şeklini düzeltirken, gevşekliğini ve sarkmayı giderir ve kendinize olan güveninizi arttırır.

Meme Dikleştirme Ameliyatını Ne Zaman Düşünmelisiniz?

 • Gebelik, emzirme, yer çekimi, kilo alımı ve kilo verme, yaşlanma ve kalıtımsal olarak memelerin şeklinde bozulmalar ve hacim kaybı ile beraber sarkma şikayetiniz varsa
 • Meme büyütme esnasında sadece implant kullanımı istediğiniz görünüme sahip olmaya yetmeyecekse
 • Meme uçları ve areola bölgesi çok gerilmişse

Meme Dikleştirme Ameliyatının Artıları

 • Meme şekli güzelleşir, projeksiyon artar ve simetri gelişir.
 • Elbise ve mayo içerisinde çok daha iyi bir görünüme sahip olursunuz.
 • Daha genç bir görünüme sahip olursunuz ve kendinize güveniniz artar.

Meme Dikleştirme Ameliyatının Eksileri

 • Meme dikleştirme ameliyatının etkileri yer çekimi ve yaşlanma sebebiyle zamanla azalabilir.
 • Meme dikleştirme ameliyatı mayo ve sütyen içerisine gizlenebilen yara izleri bırakır.
 • Dikleştirme operasyonu sonrası olabilecek bir gebelik ameliyat sonucunu olumsuz etkileyebilir.

  Bu konular meme dikleştirme estetiği düşünürken tartışılması gereken ilk üç artı ve eksidir. Size özgü olanlara odaklanmak istiyorsanız, lütfen estetik plastik cerrahınıza danışın.

Meme Dikleştirme Estetiği İçin Uygun Aday Mısınız?

Memelerinizin zamanla sarkması konusunda giderek daha mutsuz hissediyorsanız meme dikleştirme operasyonunu düşünebilirsiniz. Beklentilerinize ulaşmanız ve daha yüz güldüren sonuçlar elde etmek için dikleştirme operasyonu sırasında meme büyütme ya da meme küçültme operasyonlarının beraber yapılması gerekli olabilir.

Mostopeksi ameliyatını düşünmek isteyebileceğiniz bazı genel nedenler şunlardır:

 • Sarkmış ama yeterli hacme sahip olan memeler
 • Meme dokusunda yumuşama
 • Aşağı doğru bakan meme uçları ve areolalar
 • Birbirinden farklı görünen memeler; bir tanesi dik ve düzgün pozisyondayken bir diğeri sarkmışsa ve iyi görünmüyorsa
 • Meme hacimleri birbirinden farklıysa
 • Hacim olarak büyük ve ağır memelere de dikleştirme operasyonu yapılabilir. Ancak uzun dönemde ağırlık sebebiyle küçük memelere göre sarkma daha fazla olacaktır.
 •  Gebelik düşünmüyorsanız ve emzirmeyi bitirdiyseniz meme dikleştirme operasyonu yapılabilir. Eğer çocuk sahibi olmayı planlıyorsanız mastopeksi ameliyatını erteleyebilirsiniz. Çünkü gebelik memeleri gerginleştirebilir ve hacmini azaltabilir. Ameliyat sonuçlarını olumsuz etkileyebilir ve yeniden sarkma olabilir.

  Genel sağlığınız iyi, olumlu bir tutum ve gerçekçi beklentileriniz varsa, büyük olasılıkla bu prosedür için iyi bir adaysınız.

Meme Dikleştirme Estetiği Nasıl Yapılır?

Meme dikleştirme estetiği genel anestezi altında gerekli donanıma sahip bir ameliyathanede yapılmalıdır. Fazla deri ve doku çıkarılırken ameliyat öncesi muayene sırasında belirlenecek tekniğe göre kesi yapılacaktır. Teknik seçilirken meme büyüklüğünüz ve şekli, areola boyutu ve pozisyonu, ne kadar sarkık olduğu, cilt kalitesi ve esnekliği ile ne kadar fazla cilde sahip olduğunuz önemlidir.

 • Operasyon ile fazla deri ve doku çıkarılacak, meme uçları ve areola yeniden konumlandırılarak daha yüksek bir seviyeye alınacaktır.
 • Areola eğer büyük kalırsa areola boyu küçültülecektir.
 • Meme yeniden şekillendirilirken areola üzerinde bulunan cilt meme altına cilt ile birlikte indirilecek ve birleştirilecektir.
 • Fazla deri çıkarıldıktan sonra, memeyi daha uzun süre desteklemek için meme dokusu içerisine derin sütürler yerleştirilecek ve deriyi gererek kesi dikilecektir.
 • Genellikle yara izleri meme altında kalacaktır. Ancak bazen meme üzerinde hafif yara izleri
  görülebilir.
 • Emzirme yeteneğinin kaybolmaması için areola ve meme başı altındaki doku mevcut anatomiye bağlı olarak korunur.

Meme Dikleştirme Estetiğinde Neler Yapıyorum?

Aşağıda seçebileceğimiz farklı insizyon modelleri ve teknikleri açıklanmaktadır:

Çapa Kesisi: Diğer yöntemler ile yapılamayacak olan dikleştirme işleminde kullanılan bir tekniktir Çünkü kesi areola bölgesinden aşağıya doğru dikey bir kesi ile başlayarak meme altında yatay bir kesi ile devam eder ve yara izi diğer yöntemlere göre daha fazladır. Çok fazla deri ve meme dokusu olanlar için uygun olan bu yöntem bilinen en eski yöntemdir. Hem meme küçültme hem de meme dikleştirme isteniyorsa en uygun yöntem bu olabilir.

Lolipop Kesisi: Lolipop tekniği aynı zamanda “Anahtar Deliği” tekniği olarak da bilinir. Areola çevresinden dikey olarak meme altına kadar yapılan bir kesiden operasyon gerçekleştirilir.
Periareolar tekniğe uygun olmayan ve dikleştirme sırasında implant istemeyen orta derece sarkması olan hastalarda uygun bir teknik olacaktır.
Donut Kesisi: Periareolar kesi olarak da bilinir. Yalnızca areola çevresinde bir kesi yapılır. Hafif ve orta derecede sarkması olan hastalar için uygundur. İmplant ile birlikte yapılan meme dikleştirme operasyonunda daha iyi sonuçlar verebilir.

Hilal Kesisi: Genellikle çok az kullanılan bir yöntemdir. Areola üst yarısı boyunca hilal şeklinde bir kesiden fazla doku ve deri çıkarılarak kesi dikilir. Genellikle sarkması az olan ve meme büyütme implantı kullanılacak olan meme dikleştirme operasyonlarında kullanılan bir yöntemdir. Diğer yöntemler kadar dikleştirme yapmadığı için her hastaya uygulanması mümkün değildir.

Meme Dikleştirme Estetiğinde Kesiler ve İzler Nasıl Olacaktır?

Sizin için ameliyat öncesi muayenelerde seçeceğimiz tekniğe göre değişiklik gösterecektir. Eğer uygun adaysanız meme kıvrımlarında gizlenen yara izi ile ameliyatınız gerçekleştirilecektir. Ancak bazı durumlarda meme yüzeyinde görülebilen izler söz konusu olabilir.

Mastopeksi ameliyatında ortak olarak 3 kesi bulunur:

 • Areola çevresinde
 • Areoladan başlayarak meme altına doğru dikey olarak yapılan
 • Meme altında yatay olarak yapılan

  Bu izler kalıcı olmasına rağmen cilt kalitenize de bağlı olarak zamanla solgunlaşır ve kimi zaman tamamen kaybolur. Hedefimiz en az yara izi ve kesi ile istenilen sonuca ulaşmaktır. Genellikle gizlenmesi kolay bölgelerde olan kesileri tercih ederiz. Özenli cerrahi ile dokuları işleyerek ve yine özenli dikiş teknikleri ile yara izlerini en aza indirgemekteyiz.