Postbariatrik Cerrahi

Postbariatrik cerrahi, hastaların dramatik kilo kaybından sonra geride kalan yağın ve sarkmış derinin çıkarılması ve problemli bölgenin yeniden şekillendirilmesi işlemidir. Amacı, yüzü, boynu, üst kolları, göğüsleri, karnı, kalçaları ve uylukları çevreleyen sarkık cildi çıkararak ideal oranlara ulaştırmaktır. Çünkü aşırı ve hızlı verilen kilolar derinin elastikiyetini kaybettirir. Bu işlemler yara izi bırakmasına rağmen, çoğu hasta daha iyi görünen bir vücuda sahip olmak istediği için bu ameliyatı yaptırmaktadırlar.

Obezite Cerrahisi Sonrası Hastalar Plastik Cerrahiyi Ne Zaman Düşünmelidir?

• Eğer bariatrik cerrahi veya diyete ek olarak yapılan egzersizden dramatik kilo kaybı yaşadıysanız.

• Yüz, boyun, göğüs, kol, karın, sırt ve uyluk gibi birden çok alanda sarkmış cildiniz varsa.

• Eğer bariatrik ameliyatınızın üstünden 18 ay geçmiş, diyet ve egzersiz sonrasında kilonuz en az 6 ay süreyle sabitlenmişse “post bariatrik cerrahi” olabilirsiniz.

Postbariatrik Cerrahinin Artıları

 • Sarkmış deriden kurtulursunuz ve elbiseleriniz üzerinizde daha güzel durur.
 • Ağrılı sürtünme, kızarıklıklar ve enfeksiyonlara neden olabilecek sarkan deriyi yok eder.
 • Özgüveninizi artırır.

Postbariatrik Cerrahinin Eksileri

 • Cerrahi sonuçlar beklentilerinizi tam olarak karşılamayabilir.
 • Cilt fazlalığı sebebiyle büyük yara izleri oluşabilir. Ancak bu izler çamaşırlarınız içinde saklanabilecek bölgelerde olacak ve izleri daha iyi hale getirmek için tarafımızdan uygun tedavi planı sizlere uygulanacaktır.
 • Ameliyatınızın sonuçları yaşlanma, yeniden kilo alma ve yaşam tarzınızdan etkilenebilmektedir.

Bunlar, dramatik kilo kaybından sonra plastik cerrahi ameliyatları düşünülürken tartışılması gereken ilk üç artı ve eksidir. Size özgü olanlara odaklanmak istiyorsanız, lütfen estetik plastik cerrahınıza danışın.

Post Bariatrik Cerrahi İçin Uygun Aday Mısınız?

 Obezite ameliyatı sonrası kilonuz stabil duruma geldiyse ve daha önce belirttiğim gibi 18 ayınız dolduysa, sarkan deriden ve vücudunuzun şeklinden memnun değilseniz bu sizi post-bariatrik cerrahi için uygun bir aday yapar.

 • İyileşme ve kilo verme sürecinin tamamlanması beklenmelidir. Obezite cerrahisi sonrasında en az 2 yıl ameliyat planlanmamalıdır. Çünkü 18 ay boyunca kilo verme işlemi devam etmektedir ve bu süre içerisinde deri bir miktar kendini toparlayacaktır. 18 ay sonunda ideal kilonuza indiğinizde ve 6 ay süreyle bu kiloyu koruyabildiğinizde post bariatrik cerrahi için uygun bir aday olacaksınız.
 • Kalp hastalıkları, diabet ve kronik tıbbi problemler yaşamıyor olmalısınız. Sağlık durumu kötü olan hastalar vücut şekillendirme ameliyatları için iyi adaylar değillerdir. Öncelikle bu tarz bir probleminiz var ise doktorunuzdan ve obezite ameliyatınızı yapan genel cerrahtan onay almanız gerekecektir.
 • Protein eksikliği ameliyat sonrası süreçte iyileşmeyi olumsuz yönde etkileyecektir. Ameliyat öncesinde gerekli protein diyeti yapmanız ve bu değerleri iyi seviyelere çıkarmanız son derece önemlidir.
 • Sigara kullanımı yara iyileşmesini olumsuz etkileyen bir faktördür. Ayrıca sigara ameliyat öncesinde ve sonrasında ciddi komplikasyon oluşma riskini artırır. Sigara kullanıyorsanız post-bariatrik cerrahi ameliyatından en az 6 hafta ve iyileşme süreci tamamlanana kadar içmemeniz gerekmektedir.
 • Zihinsel olarak hazır olmanız gerekmektedir. Çünkü post-bariatrik plastik cerrahi prosedürleri sabır ve dayanıklılık gerektirir.
 • Beklentileriniz gerçekçi olmalıdır. Her ne kadar ameliyat öncesinde planlama yapılmış olsa da yaş, alınacak deri fazlalığı gibi bir çok etken bu ameliyatın sonucunu etkileyecektir. Örneğin ameliyat sonrası yeniden kilo alımı bu durumu olumsuz etkileyebilir. Unutulmamalıdır ki bu ameliyat sizi yirmili yaşlarınızdaki haliniz gibi yapmayacaktır. Çünkü vücut şekillendirme ameliyatlarından sonra bile cilt yaşlanmanın bir parçası olarak sarkmaya devam eder.

Obezite Cerrahisi Sonrası Plastik Cerrahi Nasıl Yapılır?

İlk olarak plastik cerrahınıza post bariatrik cerrahi sonrası beklentilerinizi söylemelisiniz. Cerrahınız size uygun operasyonları gerçekçi olarak anlatacaktır ve hedeflerinize ulaşmanızı sağlayacaktır.

Birden fazla operasyon aynı anda yapılabileceği gibi tek tek ve kademeli şekilde bir operasyon yaklaşımı da önerilebilir. Çünkü her operasyon bir sonraki operasyonun sonucunu etkileyecektir.

Bu yüzden dikkatli bir cerrahi planlama yapılması gereklidir. Post bariatrik cerrahide en çok talep ve ihtiyaç duyulan operasyonlar abdominoplasti ve alt vücut kaldırma operasyonlarıdır.

Pannikülektomi

Pannikülektomi Nedir?

Pannus, genellikle büyük kilo kaybı ve / veya gebelik sonrasında ortaya çıkan alt karında oluşan çıkıntılı cildin adıdır. Pannikülektomi ile göbek deliği altında vücuda asılı gibi duran yağ ve deri toplanır. Sıklıkla aşırı kilolu olan hastalarda uygulanan bir prosedürdür. Bazı potansiyel pannikülektomi adaylarının kalçalarına, sırtlarının etrafına ya da dizlerine kadar sarkan yağ ve deri kitleleri, ciddi sağlık riskleri oluşturmaktadır.Bu ameliyattan sonra daha az cilt problemine sahip olursunuz. Ancak göbeğinizin konturunda çok az ilerleme olacaktır.

Pannikülektomi Nasıl Yapılır?

 • Plastik cerrah, kasık bölgesinde yatay bir kesi yaparak fazla cildi ve yağı dikkatle çıkarır.
 • Kalan cilt güvenli olarak aşağı çekilir ve kapatılır.
 • Bu bölgede oluşabilecek kanama ve ödeme karşı diren yerleştirilir.
 • Yara iyileşmesini hızlandırmak ve izi azaltmak adına kesi uygulanan bölgelerin üzeri strip denilen ince bantlarla kapatılır.
 • Karın fıtığı ya da karın duvarında yırtık var ise cerrahınız bu operasyon sırasında bunu onarabilir.

Liposuction, alt vücut kaldırma ve tummy tuck (karın germe) operasyonları pannikülektomi operasyonu ile ilişkili prosedürlerdir.

Alt Vücut Kaldırma (Belt Lipektomi)

Alt Vücut Kaldırma Nedir?

Belt lipektomi ile karın, bel, kalçalar, uyluk ve popo bölgesi etrafına yapılan kesi ile gevşemiş ve elastikiyetini kaybetmiş deri çıkarılarak bu bölgeler yeniden şekillendirilir.

Alt Vücut Kaldırma Nasıl Yapılır?

 • Kesiler arkadan başlayarak öne doğru uyluklara kadar devam eder.
 • Cerrah, kalan dokuların kaldırılmasına ve alt vücudun, özellikle kalçanın gerginleşmesine ve şekillenmesine izin vermek için, insizyonun altındaki altta yatan yağ dokusunun yanı sıra gevşek cildi de çıkarır.
 • Ameliyat sırttan başlar, ancak ameliyat sırasında kalçaları, dış bacakları ve kalçaları öne çıkarmak için yeniden konumlandırılırsınız.
 • Alt vücut kaldırma ameliyatı gerekirse abdominoplasti ameliyatı ile kombine olarak yapılabilir.
 • Eğer hastaya daha önce abdominoplasti ameliyatı yapılmışsa ya da gerekli değilse, alt vücut germe iç uylukların kaldırılması için yapılabilir.
 • Liposuction, pannikülektomi ve abdominoplasti (karın germe) operasyonları alt vücut kaldırma operasyonu ile ilişkili prosedürlerdir.

Meme küçültme, meme büyütme ve jinekomasti (erkeklerde meme küçültme) dramatik kilo kaybı sonrası plastik cerrahi ile ilişkili diğer prosedürlerdir. Aşağıdaki prosedürler sıklıkla dramatik kilo kaybı sonrası plastik cerrahide yer alır, ancak daha önce obezite operasyonu geçirmeyen kişilerce de sıklıkla istenen prosedürlerdir:

Abdominoplasti (Tummy tuck – Karın Germe)

Abdominoplasti Nedir?

Abdominoplasti, gevşek ve sarkık duran cilt ve cilt altı yağ dokusunun alınması ve bu esnada eğer karın kaslarında gevşeklik varsa onun da sıkılaştırılması işlemlerini kapsayan bir cerrahi uygulamadır.

Abdominoplasti Nasıl Yapılır?

 • Cerrahınız göbek deliği ile kasık arasındaki cildi ve yağın bir kısmını yatay bir oval veya eliptik kesi yaparak çıkaracaktır.
 • Karın kaslarını örten zar (fasya), kalıcı dikişler ile sıkılaştırılacaktır.
 • Göbek deliği etrafındaki deri yeniden şekillendirilecektir.
 • Göbek deliği küçük bir kesi ile çıkarılacak ve yeniden normal pozisyonda oluşturulacaktır.
 • Kesi, fazla deri çıktıktan sonra yeniden konumlanan deri alttan ve üstten birleştirilerek bikini bölgesinde yeniden dikilecektir.
 • Yara izi bikini bölgesinde doğal bir kırışıklık gibi kalacaktır. Ancak bu izin boyutu ve görünürlüğü kişiden kişiye göre değişebilir.

Liposuction

Liposuction Nedir?

Liposuction bel bölgesi, yan bölgeler, kalçalar, göğüs, uyluklar, boyun, üst kollar ve dizlerin çevresinde birikmiş inatçı yağların vücuttan çıkarılarak bölgenin görünümünü iyileştirmek için yapılan  bir cerrahi uygulamadır. Sıklıkla dramatik kilo kaybı sonrası diğer plastik cerrahi prosedürlerle birlikte kullanılır. Daha fazla bilgi için liposuction ile ilgili bölüme bakabilirsiniz.

Liposuction Nasıl Yapılır?

 • Uygulama yapılacak bölgelerde küçük kesiler yapılır.
 • İnce kanüller yardımı ile kesi yapılan alanlardan yağ alınacak bölgelere girilir ve öncelikle yağın parçalanmasına yardımcı sıvı enjekte edilir. Ve yine yağ kanüller yardımıyla kırılır.
 • Vakumlama yöntemi ile enjekte edilen sıvı ve yağ bu kesilerden yine ince kanüller yardımı ile emilerek dışarı atılır.
 • Açılan kesiler dikilir ve pansumanı yapılır, bölgede sıkılaşma sağlamak ve ödemi azaltmak amacıyla cerrahi korse giydirilir.

Meme Dikleştirme (Mastopeksi)

Mastopeksi Nedir?

Meme dikleştirme operasyonu sarkmış, eşit olmayan, hacmi azalmış, hacmi olması gerekenden çok fazla olan memeler için uygulanabilecek bir cerrahi uygulamadır. Daha büyük ya da küçük, daha dik, daha yuvarlak memelere sahip olmak isteyen kadınlar için göğüs dikleştirme işlemi yapılırken hacim azaltılıp artırılabilir.

Mastopeksi Nasıl Yapılır?

 • Ameliyat öncesi görüşmelerde, yapılacak işleme göre planlama yapılır ve buna uygun kesi yapılır. İzler çıkarılacak olan miktara, istediğiniz ölçüye göre değişiklik gösterebilir.
 • Meme dokusu yeniden şekillendirilir ve konumlandırılır. Aşırı deri alınarak yeni meme dokusuna uygun hale getirilir.
 • Meme uçları ve areola (koyu renkli bölge) daha yukarı alınır. Bu daha genç bir görünüme sahip olmanızı sağlar.
 • Meme dokunuz ve deri yeniden şekillendirildikten sonra kesiler kapatılır. Kendiliğinden eriyen ve içten dikiş kullanılacağı için işlem sonrası genellikle korkulan dikiş alma işlemi yapılmayacaktır.
 • Stripler  olası enfeksiyonlara karşı korumak ve dikişi desteklemek amacıyla dikiş üzerine yapıştırılır.

Üst Kol Germe (Brakioplasti)

Brakioplasti Nedir?

Yaşlanmaya ya da aşırı kilo vermeye bağlı olarak kolların üst bölgesindeki deri gevşer ve hem daha yaşlı hem de estetik olmayan bir görünüme sahip olur. Üst kol germe ameliyatı ile bu fazla deri ve yağ çıkarılarak daha genç ve estetik bir görünüm kazandırılır. Kolda oluşacak olan iz çıkarılacak deri miktarına ve yapılacak kesiye göre değişiklik gösterecektir. Bununla ilgili olarak detaylı bilgiyi ameliyat öncesi planlama yaparken size anlatacağım.

Brakioplasti Nasıl Yapılır?

 • Kesiler genellikle koltuk altından başlayarak dirseğe kadar iç tarafa ya da arka tarafa gelecek şekilde yapılır.
 • Kolda fazla yağ var ise liposuction ile bu yağ çıkarılır ve daha sonra üst kol germe işlemine geçilir.
 • Eğer çok fazla deri fazlalığınız yoksa mini brakioplasti için doğru aday olabilirsiniz. Mini brakioplasti işlemi koltuk altından yapılacak küçük bir kesi ile gerçekleştirilir.

Uyluk Germe

Uyluk Germe Nedir?

Uyluk germe estetiği uyluk yani üst bacakta toplanan sarkmış fazla derinin cerrahi olarak alınmasına olanak sağlayan bir operasyondur. Eğer cilt altı dokuda birikmiş yağ varsa öncelikle liposuction ile bu yağ çıkarılır. Daha sonra bu bölgede sarkmış olan fazla deri alınır. Uyluk germe estetiği alt vücut estetiği, popo kaldırma gibi diğer estetik ameliyatlar ile kombine edilerek yapılabilir.

Uyluk Germe Nasıl Yapılır?

Uyluk germe estetiğinde uygulanabilecek birden fazla prosedür söz konusudur. Alınacak yağ miktarı, fazla deriye göre karar verilecek olup ameliyat öncesi görüşmede bu konuda sizi detaylı olarak bilgilendireceğim.

 • En çok uygulanan iç uyluk germe estetiğidir. Bu bölgede orta düzeyde bir yağ ve sarkmış deriye sahip olan hastalar için idealdir. Kasık bölgesinde kesi yapılır ve bu bölgedeki fazla yağ dokusu ve deri çıkarılır.
 • Daha fazla deriye ve yağ dokusuna sahip hastalar için ise dikey uyluk germe estetiği daha uygun olacaktır. Kasık kısmından dize kadar bacağın iç kısmından bir dikey kesi uygulanır. İç taraftan fazla deri çıkarılır ve kesi kapatılır.
 • Dış uyluk germe için spiral uyluk germe estetiği prosedürü uygulanmaktadır. Kasıktan başlayarak kalça etrafında bir kesi yapılır. Bu prosedür ön, arka, iç ve dış bacakta bulunan fazla deriyi almak için planlanır. Kesi kalçanın ve kasık katlanma bölgesinin altından yapıldığı için yara izi bu katlanan bölge altında kalacaktır. Bu sebeple iz daha az görünür olacaktır.

Postbariatrik Cerrahi İçin Benim Düşüncelerim Nelerdir?

Aşırı kilo verme sonrasında plastik cerrahinin asıl amacı gevşek ve sarkmış olan deriyi alarak bölgenin daha sıkı görünmesini sağlamaktır. Yapılabilecek cerrahi müdaheleler; alt vücut germe, karın germe, kol germe, meme estetiği, jinekomasti, yüz germe, uyluk (bacak) germe ve pannikülektomi ameliyatlarıdır. Bu operasyonlardan hangisine ya da hangilerine ihtiyacınız olduğuna ameliyat öncesi muayenelerde sizinle birlikte karar vereceğiz. Genellikle birden fazla cerrahi müdahale gerekliyse aralıklarla yapmak daha akıllıca olacaktır. Yukarıda da yazdığım gibi bazı operasyonlar kombine olarak yapılabilir. Cerrahi avantaj sağlayabilmek adına bunu ameliyat öncesi görüşmelerimde sizinle birlikte planlayacağım.